To jest post jakiś tam

Mija 40 lat od dnia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim wprowadziła w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany.
Była wtedy mroźna niedziela, rano w telewizji nie było Teleranka (to był taki program niedzielny dla dzieci i młodzieży), a od poniedziałku nie było lekcji w szkole. W tle powyższego zdjęcia widać jadące czołgi, które w raz z mnóstwem milicji pojawiły się na ulicach naszych miast. W sklepach można powiedzieć, że w zasadzie nie było żadnego towaru. Jeśli pojawiła się np. wędlina, mięso, cukierki, ubrania itp. to ustawiały się kilometrowe kolejki. To były bardzo trudne czasy.

Tragiczny bilans stanu wojennego to około sto ofiar śmiertelnych, tysiące internowanych i uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji i w inny sposób szykanowanych, miliony pozbawionych nadziei na wolność, lata kryzysu gospodarczego.

Pamiętamy, to nasz obowiązek.

Zapoznaj się z kalendarium stanu wojennego!
http://www.13grudnia81.pl

Podziel się: