To jest post jakiś tam

25 listopada br. 101 uczniów z 4 oddziałów klas pierwszych złożyło ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostali pasowani na uczniów rzemiosła, tym samym zostali przyjęci do zaszczytnego grona rzemieślników. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania w szkole z wychowawcami klas, podczas którego dyskutowano na temat istoty ślubowania i pasowana. Uczniowie obejrzeli także prezentację na temat patrona szkoły Św. Józefa. O godz. 9.00 wszyscy wzięli udział w Mszy Świętej w kościele na Starym Cmentarzu. Uroczystości były kontynuowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Młodzież obejrzała sztukę teatralną w wykonaniu teatru „Scena M” pt. „Wolf”. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie deklarując tym samym, że będą między innymi dobrymi uczniami, rzemieślnikami i Polakami. Pasowania na uczniów rzemiosła dokonali obecni rzemieślnicy: Starszy Cechu, Prezes Zarządu Cechu-p. Jan First, członkowie Zarządu Cechu p. Andrzej Danek oraz p. Andrzej Maciuszek. W spotkaniu wzięli także udział: dyrektor biura cechu p. Urszula Gołąb, rzemieślnicy-p. Andrzej Zięcina, p. Włodzimierz Szabla oraz księgowa cechu p. Teresa Pęksa. Na zakończenie młodzież w krótkiej części artystycznej podkreśliła ważność pracy i nauki w życiu człowiek. Odniosła się także do 13-tej rocznicy nadania naszej szkole imienia Św. Józefa oraz sztandaru.

Dyrektor szkoły, w swoim wystąpieniu zwrócił się do pierwszoklasistów słowami:

„Drodzy uczniowie to Święto całej społeczności szkolnej, ale to przede wszystkim Wasze święto. Dzisiaj gracie główne role dlatego, że postanowiliście się kształcić w naszej szkole. Nie wiem do końca, choć staramy się to zagadnienie badać, czym się kierowaliście przy wyborze. Wiem jednak, że wybraliście szkołę wyjątkową, nie najlepszą, ale wyjątkową. Jeśli jeszcze o tym się nie przekonaliście, to wierzę że taki się stanie. Nasza szkoła, Wasza szkoła przede wszystkim stawia na pracę i szacunek do drugiego człowieka. To szkoła bezpłatna, pracująca na jedną zmianę, oferująca darmowe podręcznik, ubezpieczenie, wycieczki ( mogliście się już o tym przekonać uczestnicząc w rajdzie integracyjnym, czy też  niektórzy w wycieczce do Warszawy), wyjścia do kina (najbliższe  w ramach upominku od Św. Mikołaja), rajdy. To szkoła wolna od jedynek, wspierająca każdego ucznia. To szkoła, która nie wyrzuca ze swoich murów, ale przygarnia innych, którzy się w życiu pogubili. To wreszcie szkoła, w której uczniowie za naukę zawodu pobierają wynagrodzenie i od pierwszego dnia nauki liczony jest im staż pracy. To szkoła, to szkoła… mógłby wymieniać jeszcze….  To także szkoła, która ma otwarte drzwi, w dwie strony, zaprasza, ale i nikogo nie trzyma na siłę. Za takie warunki w szkole, w własnym i Waszym imieniu dzisiaj bardzo serdecznie dziękuję przedstawicielom organu prowadzącego. Serdecznie dziękuję. Jak sądzicie, może wyrazicie swoją wdzięczność intensywnymi brawami?

Dzisiaj złożycie ślubowanie, wypowiedziane prze Was słowa to deklaracja, przysięga i zobowiązanie, że Wy też będziecie się starać. Nie będziecie tylko brać, korzystać z tego co szkoła proponuje, ale także wymagać i dawać od siebie. Wymagać od siebie, po to, aby się dobrze przygotować do samodzielnego życia, do pracy, do obowiązków zawodowych i  rodzinnych. Wykorzystajcie proszę w pełni ten czas. My wszyscy dorośli, tak jak tutaj jesteśmy zgromadzeni: rzemieślnicy, pracodawcy, nauczyciele pracownicy administracji i obsługi wspieramy Was i będziemy to czynić. Ale, ale oczekujemy też Waszej wdzięczności, współpracy i pracy nad sobą, nad swoimi słabościami, lenistwem, nałogami (mam na myśli przede wszystkim palenie papierosów), wulgaryzmami, hejtem w sieci  i innymi pokusami. Dzisiaj zostaniecie także pasowani, inaczej mianowani na uczniów rzemiosła. Co to znaczy, to znaczy, że rzemieślnicy przyjmą Was do swojego stanu, do grupy rzemieślniczej. Rzemieślnik to nie tylko pracodawca, ale przede wszystkim specjalista, fachowiec. Bądźcie dumni, że należycie do braci rzemieślników. To także dla Was zobowiązanie, aby ich nie zawieść, aby solidnie, z zaangażowaniem i sumiennością uczyć się zawodu.

Życzę Wam z całego serca, aby czas spędzony w naszej szkole i u pracodawców/rzemieślników spełniał Wasze, ale i nasze (nauczycieli, rzemieślników) oczekiwania. Niech będzie to czas radosny, zasługujecie na tą młodzieńczą, spontaniczna i beztroską radość. Życzę Wam wielu chwil zadowolenia z własnych osiągnięć, wielu sukcesów na miarę własnych możliwości. Dążcie do pokonywania własnych trudności! Bądźcie zdobywcami, poszukiwaczami, podróżnikami. Bądźcie radośni! Ale nade wszystko zgodnie z misja naszej szkoły: szanujcie swoją prace i drugiego człowieka.

„Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – z nastawieniem, które wyrażają słowa Henrego Forda, i z otwartością zapraszam Was do współdziałania i współpracy przez całe 3 lata edukacji.”

Zapraszamy do galerii:

Podziel się: