To jest post jakiś tam

Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o „tytoniowej twarzy”. 

Marta Libiszowska-Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie

Koleżanki i koledzy;
Palisz – przestań palić!
Nie palisz – nie zaczynaj!

W najbliższych dniach, od 20 września do 10 października br. w naszej szkole w ramach realizowanego projektu „Hasło miesiąca” podejmiemy liczne działania mające na celu zminimalizowanie palenia wśród uczniów naszej szkoły. Akcję pod nazwą „Nałogi niszczą zdrowie i życie” przeprowadzą uczniowie klas Ia i IIa pod kierunkiem wychowawców. Realizatorami zadań będą wszyscy pracownicy szkoły: wychowawcy,  nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi. Oto wybrane, zaplanowane działania:

 1. Zakupimy zestaw plakatów ukazujących szkodliwość palenia, picia alkoholu i zażywania narkotyków do wykorzystania w pracy wychowawczej.
 2.  Opracowanie prezentacji multimedialnej ukazującej szkodliwość palenia papierosów.
 3. Lekcja wychowawcza w każdej klasie: przygotowana prezentacja, wskazany film edukacyjny, dyskusja.
 4. Uczniowie każdej klasy wykonują na przekazanej tekturze z zawieszką plakat „Promujemy niepalenie!” i zawieszają w swojej klasie. Będzie konkurs-najlepsza klasa otrzyma lody gratis.
 5. Nauczyciele języka polskiego poświęcają co najmniej jedną lekcję na ten temat: wyświetlają film oraz uczniowie piszą wypracowanie-forma dowolna. Najlepsze prace  zostaną opublikowane na stronie szkoły.
 6. Nauczyciele wychowania fizycznego poświęcają 2-3 lekcje: film edukacyjny na temat szkodliwości palenia papierosów, film edukacyjny jak rzucić palenie, dyskusja: nie palę bo ….. , palę bo ……. .
 7. Jedna z gazetek na korytarzu ukazuje szkodliwość palenia papierosów.
 8. Uczniowie klasy Ia i IIa przeprowadzają akcję „Jabłko zamiast papierosa”.
 9. W łazienkach, w górnym rogu luster pojawiają się naklejki „Palenie szkodzi!”
 10. Konkurs plastyczny: „Palenie szkodzi” – z nagrodami.
 11. Na terenie szkoły: budynek, ogród znajdują się liczne plakaty, wywieszki itp. ukazujące szkodliwość palenia papierosów i promujące modę na nie palenie.
 12. Nikt z dorosłych nie pali w obecności uczniów.

  Będziemy na bieżąco informować o realizacji tego ważnego zadania. Nie bądź bierny, Ty też włącz się w jego realizację. Powiedz: dziękuję-nie palę!

Podziel się: