To jest post jakiś tam

Dzień św. Walentego, czyli popularne Walentynki lub też święto zakochanych obchodzone są 14 lutego każdego roku w wielu krajach na świecie. Nazwa święta wywodzi się od imienia jednego z pierwszych chrześcijańskich męczenników — św. Walentego z Rzymu (również znanego jako Walenty z Terni), który był biskupem Terni koło Rzymu i został zamordowany w 269 r. O św. Walentym wiadomo niewiele, a większość opowieści o jego życiu, to tylko legendy. Dodatkowe komplikacje w ustalaniu faktów dotyczących świętego komplikuje fakt, że męczenników chrześcijańskich o tym imieniu było co najmniej kilku.

Najbardziej znana opowieść o życiu Walentego podaje, że został on uwięziony, a następnie skazany na śmierć za udzielanie potajemnie ślubu żołnierzom chrześcijańskim. Tym samym sprzeciwił się zakazowi cesarza rzymskiego Klaudiusza II, który zabronił żołnierzom ożenku aby mogli bez przeszkód iść na wojnę lub, według innej wersji, nie posiadając własnych rodzin stanowili lepszych żołnierzy. Przed śmiercią św. Walenty miał przywrócić wzrok i słuch córce jednego ze swoich oprawców.

Do Polski zawitały z Zachodu, a ich popularność stale rośnie, zarówno dzięki zaangażowaniu mediów, jak i komercjalizacji. Słowiańskim świętem o podobnej wymowie jest Noc Kupały obchodzona w czasie najkrótszej nocy w roku, tj. 21 lub 22 czerwca, która to jest świętem m.in. urodzaju, radości, płodności i miłości.

Podziel się: