To jest post jakiś tam

Edyta Bartosiewicz, Kanye West, Kasia Kowalska, Kayah, Johnny Depp, Justyna Kowalczyk, Britney Spears, Danuta Stenka… Co łączy te znane osoby? Między innymi to, że każda z tych osób cierpiała kiedyś na depresję i odważyła się o tym opowiedzieć. Depresja to choroba. Depresja to choroba powszechna. Dotyka znanych i nieznanych, gwiazdy i „zwykłych” ludzi. Młodzież jest szczególnie narażona na depresję. Dorastanie to czas wielu zmian i wyzwań. Nic dziwnego, że w tym okresie życia nasz nastrój może się pogarszać. Badacze szacują, że choroba ta dotknie nawet 5 % nastolatków. To oznacza, że w przeciętnej trzydziestoosobowej klasie jedna, dwie osoby mogą mieć depresję. Do osiągnięcia pełnoletniości 20% młodych ludzi będzie miało za sobą przynajmniej jeden epizod tej choroby.

Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Nie jest ona uwarunkowana płcią, wiekiem czy statusem społecznym. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, która ma związek z długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, objawiającym się przede wszystkim smutkiem, pustką, przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu, zniechęceniem do wszelkich aktywności oraz zaburzeniami snu.

Jeżeli widzisz u siebie pierwsze symptomy choroby – reaguj i nie wstydź się prosić o pomoc! Jeżeli widzisz pierwsze symptomy u kogoś bliskiego – reaguj i pokaż komuś, że jest wyjście! Jako psycholog w waszej szkole, a więc wasz psycholog – jestem dla was od poniedziałku do czwartku od godziny 8:00. Wspólnie możemy porozmawiać na każdy temat. Czekam na Was w swoim gabinecie!

Podziel się: